زبان‌های برنامه‌نویسی اندروید!

می‌خواهید به سمت برنامه‌نویسی اندروید بروید؟ ولی با زبان‌های برنامه‌نویسی اندروید آشنایی ندارید؟
 

چند نمونه از زبان‌های برنامه‌نویسی اندروید عبارتند از:

جاوا / java

کاتلین / Kotlin

سی شارپ / C#

پایتون / Python

سی پلاس پلاس / C++

کرونا / Corona

فون‌گپ / PhoneGap

ری‌اکت نیتیو / React Native

فلاتر / Flutter

 

جاوا / JAVA

زمانی که می‌خواهید به سمت برنامه‌نویسی اندروید بیایید، با اولین زبانی که آشنا خواهید شد زبان برنامه‌نویسی جاوا می‌باشد، زیرا جاوا زبان رسمی اندروید است و گوگل بیشترین پشتیبانی را در حوزه ساخت برنامه‌های اندرویدی از زبان برنامه‌نویسی جاوا می‌کند، سیستم‌عامل اندروید با خود زبان برنامه‌نویسی جاوا نوشته شده است پس هرگونه اپلیکیشنی را با می‌توانید جاوا طراحی و تولید کنید، حتی بیشترین اپلیکیشن‌های موجود در گوگل پلی با جاوا طراحی شده است.

 زبان برنامه‌نویسی جاوا یک زبان شئ‌گرا می‌باشد و برای اولین بار توسط جیمز گاسلینگ در شرکت Sun Micro System ابداع شد؛ زبان برنامه‌نویسی جاوا تقریبا مانند زبان‌های C/C++ می‌باشد ولی جاوا امکانات کمتری از C/C++ دارد، دلیل محبوبیت بیشتر آن در میان برنامه‌نویسان امنیت بالا جاوا می‌باشد.

در نتیجه می‌توان گفت زبان برنامه‌نویسی جاوا برای کسانی که می‌خواهند به صورت جدی و حرفه‌ای در زمینه تولید اپلیکیشن‌های اندروید کار کنند بسیار مناسب می‌باشد.

 

کاتلین /  Kotlin

زبان برنامه‌نویسی کاتلین چند سالی است بعنوان یک زبان رسمی برای تولید اپلیکیشن‌های اندروید معرفی شده است، حتی گوگل این زبان را گزینه مناسبی برای طراحی و توسعه اپلیکیشن‌های اندرویدی می‌داند.

کاتلین برای اجرا در ماشین مجازی جاوا (Java Virtual Machine) طراحی شده است و به معنای این است که کاتلین در Bytecodeهای جاوا سوار است و به برنامه اجازه می‌دهد تا برروی هر ماشین مجازی که Java runtime Environment پشتیبانی می‌کند اجرا شود، همچنین کاتلین قابل جابجا شدن با جاوا است و باعث کاهش یا افزایش اندازه فایل نمی‌شود.

تفاوت کاتلین با جاوا این است که کاتلین به کد boilerplate کمتری نیاز دارد و به معنای این است این سیستم برای خواندن ساده‌تر و آسان‌تر عمل می‌کند، درنتیجه زبان برنامه‌نویسی کاتلین گزینه مناسبی است برای زمانی که می‌خواهید اولین برنامه‌های اندرویدی خود را طراحی و تولید کنید پس به طور خلاصه زبان کاتلین یک نقطه شروع آسان برای مبتدیان می‌باشد.

 

سی شارپ / C#

زبان برنامه‌نویسی سی شارپ یک زبان قدرتمند که توسط شرکت مایکروسافت تولید و توسعه گردیده است، سی شارپ ترکیبی از C++، ویژوال بیسیک و جاوا است به گونه‌ای که اگر یکی از این 3 زبان را بدانید به راحتی می‌توانید به سمت C# بیایید.

برای تولید اپلیکیشن‌های اندروید با زبان C# از فریمورک زامارین (Xamarin) استفاده می‌شود، زا مارین در ابتدا یک برنامه پولی بود ولی پس از مدتی مایکروسافت آن را رایگان در اختیار برنامه‌نویسان قرار داد، زامارین برای تولید اپلیکیشن‌های IOS نیز استفاده می‌شود، برای استفاده از زامارین می توانید از Visual Studio یا Xamarin Studio استفاده نمایید، یادگیری زبان C# بسیار مفید است چون امکانات بسیار زیادی دارد و زبان قدرتمندی برای ساخت بازی‌های پیچیده با یونیتی (Unity) می‌باشد.

 

پایتون / Python

پایتون یکی دیگر از زبان‌های برنامه‌نویسی برای توسعه اپلیکیشن‌های اندرویدی می‌باشد ولی در ایران برای طراحی برنامه‌های اندرویدی استفاده چندانی ندارد، پایتون یک زبان برنامه‌نویسی مفسر و شئ‌گرا است که توسط خودو فان روسوم (Guido van Rossum) ابداع شد.

اندروید از برنامه‌نویسی بومی Python پشتیبانی نمی‌کند، اما ابزارهایی وجود دارند که به شما اجازه می‌دهند در زبان پایتون برنامه بنویسید و بعد آن‌ها را به APK تبدیل کنید.

 

سی پلاس پلاس / C++

سی پلاس پلاس مانند زبان برنامه نویسی سی شارپ، جاوا و پایتون یک زبان شئ گرا می‌باشد؛ اندروید استدیو با استفاده از android NDK از کدهای C++ پشتیبانی می‌کند و به این معنا است که کد شما با زبان سی پلاس پلاس می‌نویسید برروی ماشین مجازی جاوا اجرا نمی‌شود بلکه به صورت محلی برروی خود دستگاه اجرا می‌شود و کنترل بیشتری بر امکانات سخت‌افزاری مانند تخصیص حافظه دارد.

زبان C++ برای برنامه‌های بزرگ و سه‌بعدی بسیار مناسب می‌باشد و به شما این امکان را می‌دهد عملکرد اضافی را خارج از دستگاه اندروید انجام دهید، حتی می‌توانید از کتابخانه‌های C++ استفاده کنید.

 

 

 

کرونا / Corona

کرونا یک SDK می‌باشد که توسط Corona Labs Inc توسعه یافته است، با Corona می‌توانید برنامه‌هایی غنی ایجاد کنید که از LUA استفاده می‌کنند و می‌توان آن‌ها را بر ویندوز، Mac، اندروید، iOS و حتی Apple TV و Android TV قرار داد، از corona عمدتا برای ساخت بازی استفاده می‌شود.

 

فون‌گپ / PhoneGap

فون‌گپ از Apache Cordova پشتیبانی می‌کند و برای اشخاصی که با html، CSS و JavaScript آشنایی دارند مناسب است زیرا برای تولید از html، CSS و JavaScript استفاده می‌نماید؛ در اصل به شما امکان می دهد برنامه هایی را با استفاده از همان کدی که معمولاً برای ایجاد یک وب سایت استفاده می کنید ایجاد کنید، سپس از طریق WebView برنامه را نمایش دهید.

 

ری‌اکت نیتیو / React Native

React Native یکی از فریموورکهای جاوااسکریپت است و برای نوشتن اپلیکیشن‌های موبایل واقعی و قابل اجرا به صورت native در اندروید و iOS است؛ React Native برپایه ی React ایجاد شده است، با این تفاوت که هدفش به جای تولید وب اپلیکیشن، موبایل اپلیکیشن است. React Native به شما این قابلیت را می‌دهد که به طور هم زمان برای هر دو پلتفرم اندروید و iOS برنامه خود را توسعه دهید.

 

فلاتر / Flutter

فریموورک متن باز فلاتر (Flutter) توسط گوگل در سال ۲۰۱۷ رونمایی شد، فریموورک فلاتر به برنامه‌نویسان این امکان را میدهد که با یک بار نوشتن کد خروجی مخصوص اندروید و iOS برای اپلیکیشن خود بگیرند(در حال حاضر فلاتر امکان طراحی برنامه برای تمام پلتفرم های موبایل, وب و دسکتاپ را دارد)، نکته مثبت Flutter نسبت به فریموورک‌های چند سکویی دیگر همانند زامارین و فون‌گپ خروجی Native اپلیکیشن می‌باشد به عبارت دیگر میان اپلیکیشن اندرویدی که با فلاتر توسعه داده میشود یا جاوا هیچ فرقی وجود ندارد.

 

امروزه بیشتر از زبان‌ها و فریموورک‌های جاوا، کاتلین، ری‌اکت نیتیو و فلاتر برای توسعه اپلیکیشن‌های موبایل استفاده می‌شود و بقیه زبان‌های برنامه‌نویسی برای تولید و توسعه اپلیکیشن‌های اندرویدیا به طور کل منسوخ شده است و یا این‌که کارایی لازم را برای این کار ندارند.