برای تبدیل شدن به یک برنامه‌نویس حرفه‌ای باید اشتباهات رایج برنامه‌نویس مبتدی را از بین ببرید، از نظیر این اشتباهات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

کدنویسی کثیف و بی‌کیفیت:

برنامه‌نویسان حرفه‌ای به راحتی می‌توانند از روی کدهای نوشته شده برنامه‌نویس مبتدی را تشخیص دهند، برخی از مشخصات کدنویسی کثیف و بی‌کیفیت عبارت است از:

عدم کامنت گذاری: اگر کد شما برای انجام تغییراتی تحویل برنامه‌نویس دیگری شود و کامنت گذاری نشده باشد باعث گیجی و نامفهومی آن برنامه‌نویس می‌شود و حتی تغییرات کوچک در برنامه زمان زیادی می‌برد؛ همچنین کامنت گذاری بیش از حد کار مناسبی نیست و کیفیت کد زنی را پایین می‌آورد.

نام گذاری نامناسب برای توابع و متغیر‌ها: به عنوان مثال نام متغیر a یا AgsgDGEf بسیار نامفهوم است و باعث ایجاد کد کثیف می‌شود.

استفاده نکردن از تورفتگی: تورفتگی‌ها در کد زنی موجب ایجاد نظم و خوانا بودن کد می‌شود.

 

نوشتن کد بدون برنامه‌ریزی:

برنامه با کیفیت نمی‌تواند بدون فکر و برنامه‌ریزی طراحی شود، برنامه‌نویسان مبتدی به دلیل هیجان سریعا و بدون تفکر درباره پروژه شروع به کدزنی می‌کنند، این کار باعث کاهش کیفیت کار و حتی سبب تمرکز بیش از حد روی قسمت‌های کوچک برنامه می‌شود؛ برنامه‌ریزی و تحقیق موجب می‌شود که اغلب مشکلات نمایان شود و کدزنی را با داشتن آن ایرادات شروع می‌کنند.

 

از پروژه و کدهای خود نسخه پشتیبان نمی‌گیرد(Backup):

گاهی اوقات شده کدهای شما پاک شود و زحمت چند روزه یا حتی بیشتر شما از بین برود، برنامه‌نویسان حرفه‌ای حداقل یک بک‌آپ از کدهای خود دارد، خوشبختانه امروزه ابزارهای زیادی برای بک‌آپ گیری وجود دارد؛ سیستم‌های کنترل ورژن مانند گیت به توسعه‌دهندگان این اجازه را می‌دهد علاوه بر مشارکت برروی یک پروژه به کدهایی که قبلا نوشته‌اند دسترسی داشته باشند.

 

کار را با ترس شروع می‌کنند:

مهم‌ترین مشکل برنامه‌نویس مبتدی ترس است، معمولا خود را با برنامه‌نویسان حرفه‌ای مقایسه می‌کنند و توانایی‌های خودش را زیر سوال می‌برد که این کار خوب نیست؛ یادگیری برخی افراد سریع است ولی بعضی دیگر کند، اگر به برنامه‌نویسی علاقه‌مند هستید یادگیری آهسته یک زبان بهتر است.

 

تنبلی در انجام تمرین و یادگیری:

تفاوت زیادی بین خواندن مطالب کدنویسی به صورت تئوری و انجام کارها به صورت عملی وجود دارد؛ خواندن برخی از خطوط کد یا تماشای برخی فیلم‌ها برای یادگیری آسان به نظر می‌رسد، سپس به مغز خود می‌گویید همه چیز را درک کرده‌اید. اما وقتی نوشتن کد را شروع کنید متوجه می‌شوید که اشتباهات بزرگی انجام می‌دهید؛ تمرین خود را ادامه دهید و برخی از خطاها، اشکال زدایی در آن خطاها و سپس چگونگی جمع شدن همه قطعات کوچک برنامه را فرا گیرید.

 

انتخاب اولین راه حل!

هنگامی که برنامه‌نویس مبتدی شروع به کدزنی می‌کند، از اولین راه حلی که پیدا ‌کند استفاده می‌کند و به پیچیدگی‌ها و شکست احتمالی آن راه حل فکر نمی‌کند؛ تبدیل به یک برنامه‌نویس حرفه‌ای کار سختی نیست فقط کافی است ساده‌ترین راه برای حل مسئله و توسعه پروژه خود پیدا کنید.

 

استفاده نکردن از گوگل و سرچ درست!

گاهی اوقات امکان دارد ساعت‌ها دنبال حل مشکل باشید و خودتان راه حلی نیابید، اما با یک جستجو ساده  و درست در گوگل به راه حل مسئله خود برسید؛ خوب است که هنگام برخورد با مشکل خودتان فکر کنید و راه حلی برای آن پیدا کنید ولی نباید این کار ساعت‌ها طول بکشد و زمان شما هدر رود.

 

استراحت:

شما انسان هستید و نیازمند استراحت هستید، یکی از مشخصات برنامه‌نویسان مبتدی این است که فکر می‌کنند باید تمام روز حتی نصف شب‌هاهم مشغول به کار باشد، بدن شما نیاز به وقفه دارد و گاهی صندلی خود را ترک کنید، کمی صندلی خود را ترک کنید و راه بروید و بعد با چشمانی سرحال به انجام کار خود بازگردید.

 

نتیجه‌گیری

به طور قطع در هیچ شغلی نمی‌توانید یک شبه به جایگاه بالایی برسید؛ قطعا برای تبدیل شدن به یک برنامه‌نویس حرفه‌ای باید تلاش‌ زیادی بکنید و در طول زمان تجربه کسب کنید.