سئو چیست؟

در دنیا بحث سئو بسیار پیچیده و جذاب است، افراد زیادی برای یادگیری سئو درحال سعی و کوشش هستند که بتوانند سایت خود را بهینه سازی کنند یا شغلی مناسب در این زمینه برای خود به‌دست بیاورند.

سئو (بهینه‌سازی موتور جستجو) یا به انگلیسی SEO که مخفف کلمه Search Engine Optimization است؛ اولین دفعه در دهه 1990 میلادی موتورهای جستجو اقدام به لیست سازی از وب‌سایت‌ها کردند.

 

موتوره‌های جستجو موفق آن دوره برای لیست‌سازی  از ترتیب حروف‌الفبا استفاده می‌کرد و سئو اولیه همان ترتیب حروف‌الفبا بوده است، در این لیست صفحاتی مانند AAA در بالای این لیست وجود داشت.

سئو به معنای فریب یا دستکاری در موتور جستجو نیست بلکه برای کمک به بهبود رویت وب‌سایت در  جستجو است و هدف اصلی سئو رسیدن به رتبه بالاتر در موتور جستجوگر می‌باشد.

 

سئو فرآیند بسیار پیچیده و پیاده سازی آن سخت است، سئو نیاز به علم زیاد و یک سری علوم پیش زمینه‌ای در حوزه کامپیوتر و سئو دارد، سئو خوب به جز این موارد نیازمند صبر و گذشت زمان دارد؛ الگوریتم‌های سئو موتورهای جستجو مانند گوگل دائما و به سرعت درحال تغییر است به همین خاطر مهندسین سئو باید دائما اطلاعات خود را با مطالعه و فهمیدن الگوریتم‌های جدید سئو به‌روز کنند.

 

مفهوم سئو فقط مربوط به موتورهای جستجو نیست بلکه ایده‌عال سازی وب‌سایت برای بازدیدکنندگان نیز از فاکتورهای اصلی آن میباشد. بطوری‌که در چند سال گذشته سیاست‌های گوگل با انتظارات بازدیدکنندگان از سایت‌ها همانند هم شده است.

الگوریتم رتبه‌بندی گوگل بیش از 200 معیار جهت رتبه‌بندی سایت‌ها دارد که مهندس سئو باید معیارهای مهم را جهت پیاده‌سازی موفق سئو بداند.

با رشد سریع و بدون توقف اینترنت موتورهای جستجو الگوریتم‌های سئو پیشرفته‌تر و پیچیده‌تری ارائه کردند، این الگوریتم‌ها از معیارهای تراکم کلمه کلیدی (تعداد دفعاتی که یک کلمه کلیدی یا یک عبارت استفاده شده تقسیم بر کل کلمات صفحه) و یا برچسب‌هایی مانند Key-words برای فهمیدن مطالب و محتویات درون صفحه استفاده می‌کند.

به دنبال اين رشد سئو برای بیشتر دیده شدن سايت‌ها فعاليت خود را شروع می‌کند؛ با توسعه رتبه‌بندی صفحات توسط موتور‌های جستجوگر، مهندس سئو به دنبال پيدا کردن راه‌هایی جهت تاثیرپذیری در رتبه بندی این موتورها چه با استفاده از روش‌های اخلاقی و چه غیراخلاقی روی آوردند.

 

هدف سئو کمک به وب سایت‌ها در بدست آوردن محل بالا در نتايج جستجوی طبیعی و افزایش ارتباط بین صفحات و کلمات کلیدی وارد شده توسط کاربران است؛ فرآيند سئو نيازمند دانش و زمان برای پياده‌سازی روش‌های سئو است. زمان، بزرگ‌ترين سرمایه‌گذاری اولیه برای بهینه شدن وب‌سایت و یا یک صفحه می‌باشد.

بنابراین‌که کلمه‌کلیدی رقابتی چگونه بهینه‌سازی شود ومورد استفاده قرار گیرد ممکن است سئو هفته‌ها یا حتی ماه‌ها طول بکشد تا به نتیجه مطلوبی برسد، همچنین امکان دارد نتایج بهینه‌سازی به خوبی در کوتاه مدت دیده نشود ولی در دراز مدت مزایا سئو و افزایش بازدیدکنندگان صفحه یا سایت به‌خوبی قابل مشاهده می‌باشد. همچنین برای سایت‌ها بسیار مهم است که جز لیست صفحه اول و حتی جز 3 نتیجه اول در نتایج گوگل باشند زیرا 58.4% از کلیک‌ها و بازدیدها برروی 3 صفحه نخست است.

 

اهداف سئو را می‌توان به‍صورت زیر بیان نمود:

 1. باعث افزایش فروش محصولات می‌شود
 2. ابزاری خوب برای تبلیغات
 3. تاثیر زیادی در بازدید از وب‌سایت دارد
 4. ایجاد برند می‌کند
 5. باعث شده سایت در رتبه‌بندی بهتری در نتایج جستجو موتور جستجوگر قرار بگیرد
 6. باعث افزایش ترافیک سایت

 

حال می‌خواهیم به بررسی سئو درون صفحه و بیرون صفحه و حتی بررسی سئو کلاه سیاه و کلاه سفید بپردازیم.

 

سئو درون صفحه(On page SEO)

همه المان‌های سئو درون صفحه مربوط به عناصر و محتویات وب‌سایت شما می‌باشد. این المان‌ها شامل کاربر پسند بودن وب‌سایت شما، کنترل مستقيم کیفیت کدها و يا محتويات وب‌سايت شما اعم از متن، تصوير و پيوند است؛

به عبارت دیگر بهینه‌سازی سئو درون صفحه (on-page SEO) به تمام اقداماتی اشاره دارد که می‌تواند به‌طور مستقیم در وب‌سایت به منظور بهبود موقعیت خود در رتبه‌بندی موتورهای جستجو استفاده شود. مثال‌هایی از این مورد همچون معیاری برای بهینه سازی محتوا یا بهبود توضیحات متا و تگ‌های عنوان است.

 

سئو بیرون صفحه (Off page SEO)

سئو بیرون صفحه به مجموعه‌ایی از اقدامات گفته می‌شود که برای بهبود بخشیدن به رتبه‌بندی موتورهای جستجو در بیرون صفحه انجام می شود؛ از مهم‌ترین این اقدامات بیرون از سایت می‌شود به بک‌لینک با کیفیت و استاندارد به سایت یا صفحه، ثبت سایت در دایرکتوری‌های مختلف مثل دایرکتوری DMOZ و یکی از عامل‌های مهم در سئو بیرون صفحه فعالیت در شبکه‌های اجتمایی است از بهترین شبکه‌های اجتمایی برای سئو بیرون صفحه می‌شود به فیسبوک، توییتر و لینکدین اشاره نمود.

 

سئو کلاه سفید (White-Hat SEO)

در حوزه سئو یک اصطلاح فنی به نام سئو کلاه سفید داریم که به معنای این است که مهندس سئو از استراتژی‌هایی که قوانین و راهنمایی‌های موتور جستجو تبعیت کند و از به فکر فریب‌کاری یا دستکاری موتور جستجو یا کاربران نیستند.

 

سئو کلاه سیاه (Black-Hat SEO)

سئو کلاه سیاه یک اصطلاح دیگر در زمینه سئو می‌باشد، به مجموعه‌ای از اقداماتی که برخلاف قوانین موتورهای جستجو بوده و گاها ممکن است موجب بر افزایش رتبه‌بندی سایت در نتایج موتور جستجو می‌شود؛ این روش‌ها ممکن است در مدت کوتاهی مفید باشد اما در نهایت به‌وسیله موتور جستجو جریمه می‌شود، برخی از روش‌های سئو کلاه سیاه عبارت است از استفاده زیادی از کلمات کلیدی، مخفی‌کاری و ایجاد شبکه‌های گسترده بک‌لینک می‌باشد.

 

استراتژی‌های بهینه‌سازی برای طراحی وب سایت

 1. بهینه‌سازی کد
 2. پردازش کردنم متن
 3. استراتژی URL
 4. بهینه‌سازی نام دامنه و هاست
 5. بهینه سازی لینک‌های ورودی
 6. پردازش متن
 7. ساختار بهبود یافته سایت

 

تکنیک‌های بهینه‌سازی برای سئو

 1. کلمات کلیدی
 2. لیک‌های خارجی را افزایش دهیم
 3. استفاده از Meta tag
 4. استفاده از عنوان مناسب
 5. بهینه‌سازی محتوا
 6. لینک یک طرفه

 

روش‌هایی برای یادگیری بهتر سئو!

فرآیند آموزش و یادگیری سئو پیچیده و زمان‌بر است، ممکن است پس از مدتی مطالعه مقالات مختلف و تخصصی در حوزه سئو ذهن شما دچار تناقص و پراکندگی زیادی شود، بهتر است ابتدا به سراغ کتاب‌ها و مقالات جامع در این حوزه بروید.

 1. مطالعه یک کتاب پایه
  کتاب‌های الکترونیکی زیادی که مفتهیم پایه و اصول و اصلاحات اولیه را در حوزه سئو به شما آموزش می‌دهد، این کتاب‌ها به شما کمک می‌کنند که بسیار سریع با اصطلاحات رایج این حوزه آشنا شوید و مسیر صحیح برای شروع سئو را بیاموزید.

 

 1. مطالعه و مشاهده ویدئوهای آموزشی تخصصی

پس از مطالعه و آشنایی با سئو حال باید به سمت مقالات تخصصی‌تر و ویدئوهای آموزشی سئو بروید و راهکارهای بهینه‌سازی را بررسی کنید.

 

 1. شرکت در دوره‌های آموزشی حضوری یا مجازی سئو

هنگامی‌که تجربه لازم در حوزه سئو به‌دست آوردید برای یادگیری بیشتر و حرفه‌ای‌تر شدن بهتر است در کلاس‌های آموزشی شرکت کنید و به صورت تجربی، تجربه کسب کنند.